تاریخ و سیره

در مورد آرامگاه حضرت یوسف مطالب جالب و آموزنده ای در روایات و کتب تفسیر بیان شده از جمله این روایت که می فرماید: حضرت يوسف ـ عليه السلام ـ به قدري محبوبيت اجتماعي پيدا كرده و عزّت فوق العاده‎اي نزد مردم مصر داشت كه پس از فوتش بر سر محل به خاك سپاريش نزاع شد. هر طايفه‎اي مي‎خواست جنازة يوسف در محل آنها دفن شود، تا قبر او ماية بركت در زندگي‎شان باشد. بالاخره رأي بر اين شد كه جنازه يوسف را در رود نيل دفن كنند، زيرا آب رود كه از روي قبر رد مي‎شد مورد استفاده همه قرار مي‎گرفت و با اين ترتيب همة مردم به فيض و بركت وجود پاك حضرت يوسف ـ عليه السلام ـ مي‎رسيدند.
جنازة حضرت يوسف ـ عليه السلام ـ را در ميان رود نيل دفن كردند تا زماني كه حضرت موسي ـ عليه السلام ـ مي‎خواست با بني اسرائيل از مصر خارج شود. در اين هنگام جنازه را از قبر درآورده و به سوي فلسطين آورده و دفن كردند، تا به وصيت حضرت يوسف ـ عليه السلام ـ عمل شده باشد. خداوند به پيامبر اسلام ـ صلّي الله عليه و آله ـ خطاب نموده و مي‎فرمايد: «ذلِكَ مِنْ أَنْباءِ الْغَيبِ نُوحِيهِ إِلَيكَ وَ ما كُنْتَ لَدَيهِمْ إِذْ أَجْمَعُوا أَمْرَهُمْ وَ هُمْ يمْكُرُونَ؛ اينها از اخبار غيبي است كه به تو وحي كرديم، تو نزد برادران يوسف نبودي در آن موقعي كه مكر كردند (تا يوسف را به چاه بيفكنند).»( يوسف، 103).
«لَقَدْ كانَ فِي قَصَصِهِمْ عِبْرَةٌ لِأُولِي الْأَبْصار...؛ در داستان‎هاي ايشان (يوسف و يعقوب و برادران يوسف و داستان‎هاي پيامبران ديگر)، درسهاي آموزنده‎اي براي صاحبان بصيرت است.»( يوسف، 111). 
مرحوم طبرسی بعد از نقل این مطلب می فرماید: اين داستان‎ها حاكي از واقعيتهاي حقيقي است، نه آن كه آنها را ساخته باشند.( مجمع البيان، ج 5، ص 262ـ266).
جالب توجه اين كه: مدتي ماه (بر اثر ابرهاي متراكم) بر بني اسرائيل طلوع نكرد (هرگاه مي‎خواستند از مصر به طرف شام بروند احتياج به نور ماه داشتند و گرنه راه را گم مي‎كردند) به حضرت موسي ـ عليه السلام ـ وحي شد كه استخوانهاي يوسف را از قبر بيرون آورد (تا وصيت او انجام گيرد) در اين صورت، ماه را بر شما طالع خواهم كرد.  موسي ـ عليه السلام ـ پرسيد كه چه كسي از جايگاه قبر يوسف آگاه است؟ گفتند: پيرزني آگاهي دارد. موسي ـ عليه السلام ـ دستور داد كه آن پيرزن را كه از پيري، فرتوت و نابينا شده بود، نزدش آوردند. حضرت موسي ـ عليه السلام ـ به او فرمود: «آيا قبر يوسف را مي‎شناسي؟» پيرزن عرض كرد: آري. حضرت موسي ـ عليه السلام ـ فرمود: ما را به آن اطّلاع بده. او گفت: اطلاع نمي‎دهم مگر آن كه چهار حاجتم را بر آوري: اول: اين كه پاهايم را درست كني. دوم: اينكه از پيري برگردم و جوان شوم. سوم: آن كه چشمم را بينا كني. چهارم: آن كه مرا با خود به بهشت ببري.
اين مطلب بر موسي ـ عليه السلام ـ بزرگ و سنگين آمد. از طرف خدا به موسي ـ عليه السلام ـ وحي شد، حوائج او را برآور. حوائج پير زن برآورده شد. آن گاه او مكان قبر يوسف ـ عليه السلام ـ را نشان داد. موسي ـ عليه السلام ـ در ميان رود نيل جنازة يوسف ـ عليه السلام ـ را كه در ميان تابوتي از مرمر بود بيرون آورد و به سوي شام برد. آن گاه ماه طلوع كرد. از اين رو، اهل كتاب، ‌مرده‎هاي خود را به شام حمل كرده و در آن جا دفن مي‎كنند.( علل الشرايع، ص 107؛ بحار، ج 13، ص 127). 
جنازة يوسف ـ عليه السلام ـ را (بنابر مشهور) كنار قبر پدران خود دفن كردند. اينك در شش فرسخي بيت المقدس، مكاني به نام قدس خليل معروف است كه قبر يوسف ـ عليه السلام ـ در آن جا است. این مکان اکنون در نزديكي شهر نابلس از شهرهاي فلسطين می باشد.

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت ۹:۵۷ قبل از ظهر  توسط سید مهدی | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
این وبلاگ برای آگاهی خوانندگان عزیز از واقعیتهای تاریخی نوشته شده و با مدارک کاملا معتبر می باشد، نقل مطالب اين وبلاگ بدون ذکر منبع هم ايرادي ندارد زيرا براي اشاعه دين است پس اگر خواستيد نام بنده و وبلاگم را بياوريد و گرنه هيچ اشکالي ندارد. امید است مورد استفاده واقع شود و با دادن نظرات خود بنده را یاری فرمایید.
مدير وبلاگ: سيد محمد مهدي حسين پور
ايميل:mfz1378@yahoo.com

نوشته های پیشین
هفته سوم خرداد ۱۳۹۳
هفته اوّل اسفند ۱۳۹۲
هفته اوّل بهمن ۱۳۹۲
هفته اوّل آبان ۱۳۹۲
هفته اوّل مهر ۱۳۹۲
هفته دوم مرداد ۱۳۹۲
هفته اوّل تیر ۱۳۹۲
هفته سوم اردیبهشت ۱۳۹۲
هفته چهارم اسفند ۱۳۹۱
هفته اوّل بهمن ۱۳۹۱
هفته دوم دی ۱۳۹۱
هفته چهارم آذر ۱۳۹۱
هفته سوم آبان ۱۳۹۱
هفته سوم مهر ۱۳۹۱
هفته چهارم شهریور ۱۳۹۱
هفته دوم مرداد ۱۳۹۱
هفته سوم خرداد ۱۳۹۱
هفته اوّل فروردین ۱۳۹۱
هفته چهارم اسفند ۱۳۹۰
هفته دوم بهمن ۱۳۹۰
هفته سوم دی ۱۳۹۰
هفته چهارم آذر ۱۳۹۰
هفته سوم آبان ۱۳۹۰
هفته اوّل مهر ۱۳۹۰
هفته اوّل شهریور ۱۳۹۰
هفته اوّل مرداد ۱۳۹۰
هفته دوم تیر ۱۳۹۰
هفته اوّل خرداد ۱۳۹۰
هفته سوم فروردین ۱۳۹۰
هفته سوم بهمن ۱۳۸۹
هفته سوم دی ۱۳۸۹
هفته اوّل آذر ۱۳۸۹
هفته چهارم آبان ۱۳۸۹
هفته اوّل آبان ۱۳۸۹
هفته اوّل مهر ۱۳۸۹
هفته چهارم شهریور ۱۳۸۹
آرشيو
پیوندها
سایت ولی عصر عج
پاسخ به سوالات
سایت پرسمان وهابیت
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان